Home > Instrukcja korzystania z systemu video-konferencji BBB

Wymagania dotyczące korzystania z BigBlueButton:

 • Podczas pracy na laptopie lub desktopie korzystaj z przeglądarek: Google Chrom, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge – najnowsze, stabilne ich wersje.
 • Jeżeli uczysz się korzystając z urządzeń mobilnych polecamy: Android – Google Chrom, iOS – Safari.
 • Minimalna prędkość łącza: upload – 3 Mbits/s, download – 3 Mbits/s. W celu sprawdzenia przepustowości połączenia internetowego możesz wykonać test korzystając np. z aplikacji speedtest.net.
 • Zestaw słuchawkowy / mikrofon czy też kamerkę, podłącz do urządzenia przed połączeniem się z aplikacją BBB lub odśwież przegladarkę.

W jaki sposób dołączyć do spotkania?

Serwis szkoleniowy jest dostępny pod adresem: https://bbb.windroos.pl/ Uczestnicy szkolenia mogą otrzymać dostęp do systemu na dwa równoważne sposoby:

1. Dostajesz link i kod dostępu:

Aby dołączyć do spotkanie należy otworzyć otrzymany droga mailową link. Po otwarciu w przeglądarce internetowej pojawi się okno dołączania do spotkania:

Wprowadź kod dostępu otrzymany łącznie z linkiem do systemu. Następnie kliknij Wejdź.

W kolejnym kroku powinieneś podać imię oraz nazwisko, a następnie kliknąć „Dołącz”, co spowoduje rozpoczęcie sesji:

2. Otrzymujesz link wraz z loginem i hasłem:

Aby dołączyć do spotkanie należy otworzyć otrzymany droga mailową link. Po otwarciu w przeglądarce internetowej pojawi się okno dołączania do spotkania. W prawym górnym rogu okna przeglądarki znajduje się opcja Zaloguj. Kliknij ta opcję.

Przechodzimy do opcji logowania. W tym celu będą potrzebne dane, otrzymane w korespondencji mailowej wraz z linkiem do spotkania. Wprowadź swoje dane logowania: adres e-mail oraz hasło i kliknij Zaloguj.

Po zalogowaniu się wybierasz swoje spotkanie szkoleniowe i klikasz Start.

Po opcji 1 lub 2 przechodzimy do elementów wspólnych:

Jeśli Trener nie uruchomił jeszcze sesji to pojawi się okno z informacją o oczekiwaniu.

W następnych krokach program zapyta o sposób uczestnictwa: „Używam mikrofonu”, „Tylko słucham”.

Po wybraniu opcji z mikrofonem, przeglądarka poprosi o wyrażenie zgody na dostęp do mikrofonu. Należy wyrazić zgodę.

Po wybraniu opcji „Używam mikrofonu” przeprowadzany jest krótki test działania mikrofonu. Proszę wybrać odpowiednią odpowiedź Tak lub Nie. W zależności od ustawień komputera i przeglądarki, mogą pojawić się dodatkowe pytania o dostęp do mikrofonu. Proszę udzielić wszystkie zgody.

Program informuje komunikatem głosowym i tekstowym (w prawym rogu ekranu) o rozpoczęciu spotkania.Z komunikatu dowiesz się również, gdy jesteś jedyną osobą biorącą udział w spotkaniu.

Po ustaleniu sposobu transmisji audio wyświetla się strona spotkania.

Opis ekranu spotkania na BBB

Ekran spotkania na BBB podzielony jest na kilka obszarów, które zostaną omówiona poniżej. Po uruchomieniu nowego spotkania ekran podzielony jest na trzy części:

 1. Pole uczestników
 2. Pole aktywności
 3. Pole prezentacji

Pozostałe elementy, zaznaczone czerwonymi prostokątami, opisane są w legendzie poniżej zrzutu ekranu.

 1. Pole uczestników: czat publiczny, wspólne notatki, lista obecnych
 2. Pole aktywności pojawia się gdy Użytkownik korzysta np z Czatu publicznego lub Wspólnych notatek. To pole można zwinąć poprzez kliknięcie na nazwie np. „<Czat publiczny”.
 3. Obszar Pola prezentacji jest podzielone pomiędzy prezentację, a widok z kamer uczestników
 4. Zamknij / Otwórz listę uczestników
 5. Status połączenia
 6. Dodatkowe Opcje np: Pełny ekran, Ustawienia, Zakończ spotkanie
 7. Przycisk Akcji, umożliwia m.in. przesłanie prezentacji (tylko format .pdf), rozpoczecie ankiety…
 8. Wł. /wył. Mikrofon
 9. Wł. /wył. dźwięk
 10. Wł./wył. Kamerę
 11. Wł./wył. Udostępniania ekranu
 12. Przycisk minimalizacji prezentacji
 13. Prośba o udzielenie głosu
 14. Pasek Adnotacji / Narzędzi m.in. rysowanie kształtów, dodawanie tekstu….

Uprawnienia Uczestników

Istnieją dwa główne typy uczestników: moderator (Trener) oraz użytkownicy (Uczestnicy szkolenia)Moderator wyróżniony jest kwadratową ikoną, na liście użytkowników, pozostali użytkownicy posiadają ikony okrągłe.Trener może przypisać funkcję „Prelegenta” jednemu z Użytkowników aby mógł on przeprowadzić swojąprezentację. Wtedy wyróżniająca „ikona prelegenta” pojawia się na ikonie wybranego Użytkownika.Uczestnicy widzą slajdy prezentacji prelegenta, obraz z kamery internetowej instruktora, listę użytkowników, wiadomości na publicznym czacie oraz wspólne notatki. Mogą również prowadzić Czat prywatny, udostępniać swoją kamerę internetową, odpowiadać na ankiety, wyświetlać emotki (takie jak np. podniesiona ręka, gdy chcemy zabrać głos).

Czat publiczny

Uczestnik może korzystać z Publicznego czata do komunikacji z prelegentem oraz pozostałymi uczestnikami spotkania. W polu czatu wpisuje swoją wiadomość i publikuje ją przyciskiem po prawej stronie.

Wiadomości pojawiają się oknie publicznego czatu.

Czat prywatny

Uczestnik może też korzystać z czatu prywatnego – pomiędzy dwoma uczestnikami. Klikając na ikonie innego użytkownika, pojawia się opcja rozpoczęcia z nim prywatnego czatu.

Uaktywnia się wtedy pole do wpisania prywatnej wiadomości do wybranego uczestnika.

Wspólne notatki

W trakcie spotkania mogą być redagowane wspólne notatki. Aby to zrobić należy kliknąć przycisk „Wspólne notatki”, aby zobaczyć uwagi wysłane przez Trenera lub napisać swoją (jeśli moderator pozwala na edycję). Pisząc notatki można korzystać z prostego edytora tekstu. Notatki są dostępne dla wszystkich Uczestników.

Sporządzone notatki można pobrać jako plik i zapisać na swoim urządzeniu. Aby to zrobić należy kliknąć na ikonę z dwoma przeciwległymi strzałkami. Notatki można pobrać jako plik tekstowy lub w formacie HTML. Pliku szukaj w folderze „Pobrane”.

Emotikony

Uczestnicy mogą korzystać z emotikonek. Kliknij na swojej ikonie, a następnie przez „Ustaw stan”, wybierz emotikonę, którą chcesz ustawić dla swojego statusu.

Przykładowo możesz użyć emotki „Podnieś rękę”, aby zadać pytanie Prowadzącemu.

Prezentacja Uczestnika

Uczestnik może, w pewnych okolicznościach, zostać Prelegentem i przeprowadzić swoją prezentację slajdów. Do tej roli musi zostać wyznaczony przez Trenera. Aby móc korzystać, ze swojej prezentacji musi ją wczytać na serwer.

Jeśli możesz i chcesz przesłac prezentację, kliknij na ikonę z plusem u dołu ekranu, wówczas otwiera się menu kontekstowe z którego wybiera się opcje „Prześlij prezentację”.

Po wybraniu tej opcji wyświetlane jest okno do załadowania pliku .pdf. Można przeciągnąć ikonę z plikiem do obszaru ładowania lub klikając na link „lub przeglądaj pliki lokalne” wybrać plik z prezentacją.

Po załadowaniu pliku wybieramy „Prześlij”.