Podczas PostGIS Day 2022 przedstawionych zostalo wiele prezentacji studium przypadku, które dotyczyły wykorzystania PostGIS, QGIS, OpenStreetMap i pgRouting (oraz innych rozszerzeń rozszerzających PostGIS), a także wiele filmów instruktażowych. Odbyły się również rozmowy na temat „Jak powstaje PostGIS”.
Omówienie rozszerzeń podczas PostGIS Day
Brian Timoney: „Dlaczego SQL to przyszłość analizy full stack”. Prelegent w mniej niż 30 minut, przeprowadził doskonałą demonstrację na żywo: postgis, postgis_raster, rozszerzenie http i wbudowanego w PostgreSQL json’a.
Regina Obe, Autorka takich książek jak „SQL in a Nutshell”, „PostGIS in action”, „pgROUTING a practical guide”, „PostgreSQL Up &Running”, zaprezentowała temat: „Wycieczka po rodzinie rozszerzeń PostGIS”, czyli możliwości najlepszych jej zdaniem rozszerzeń PostGIS.
pgRouting
Vicky Vergara: „Jak przygotować graf dla pgRouting”. Budowanie grafu jest jednym z najważniejszych kroków w każdej pracy z pgRouting. Duża część wydajności pgRouting i poprawności analizy zaczyna się właśnie od dobrego grafu, następną jest dobra dokumentacja. Funkcje, które zaprezentowała, są stosunkowo nowe i bardziej wydajne niż pgr_CreateTopology/pgr_CreateVertices, do których większość ludzi jest przyzwyczajona.
Ryan Lambert: „Twórz ciekawe rzeczy, nie tylko drogi! z OpenStreetMap”Prelegent mówił o używaniu danych pgRouting i OpenStreetMap do wyznaczania tras w pomieszczeniach. Używał również ST_Points, co było nowością. Omówiony został głównie pgRouting, pokazane zostały również funkcje postgis_sfcgal, o których wcześniej mówiło się, że są częścią rozszerzenia postgis. Jeśli widzisz ST_StraightSkeleton lub ST_ApproximateMedialAxis i zastanawiasz się, dlaczego ich nie masz, spróbuj:CREATE EXTENSION postgis_sfcgal;
Jak powstaje PostGIS
Aliaksandr Kalenik: „Budowanie indeksu GiST w PostgreSQL 15”Aliaksandr, który pracuje w Kontur, jest jednym z najnowszych członków zespołu programistów PostGIS. Dla zaawansowanych programistów PostgreSQL ta rozmowa była bardzo interesująca, mniej zaawansowani mogli nie nadążyć, ponieważ prelegent mocno technicznie podszedł do tego tematu.
Martin Davis (Cruncy Data): „Trójkąty, powłoki: nowe i planowane funkcje przetwarzania wielokątów w PostGIS”Martin Davis doskonale zaprezentował nowy ST_ConcaveHull. Jest znacznie szybszy niż starsza wersja i osiąga lepsze wyniki dla większości wieloboków i punktów, ale wymaga GEOS 3.11+ a niestety wygląda na to, że większość dystrybucji ma GEOS, który jest zbyt stary (mediana około 3,9/3,10).Więc wygląda na to, że musimy chwilę poczekać aby masowo móc korzystać z rozwiązania ST_ConcaveHull.
Studium przypadku
Podczas PostGIS Day 2022 zaprezenowanych było wiele studiów przypadków, z których wszystkie były bardzo dobre. Wiele z nich zawierało nawet momenty instruktażowe.
Victor Idakwo: „Zarządzanie właściwościami danych za pomocą PostGIS, PostgreSQL, QGIS i QField”To nie jest tylko studium przypadku, ale zawiera wiele wskazówek, które obejmują: porządkowanie danych, definiowanie widoków, używanie triggerów do przeprowadzania aktualizacji w terenie.
Czym jest PostGIS?
Paul Ramsey: „Web socked i aktualizacje w czasie rzeczywistym dla Postgres z pg_eventserv”Oprócz dyskusji na temat PostGIS, poruszkone zostało zagadnienie użycie interfejsu API do nasłuchiwania/powiadamiania PostgreSQL w połączeniu z „geofence”.