Home > Technologia > Targi Consumer Electronics Show (CES) 2022

Targi Consumer Electronics Show (CES) 2022

targi ces

Ameca, czyli robot z ludzką twarzą

LAS VEGAS, Stany Zjednoczone, 8 stycznia — humanoidalny robot brytyjskiej firmy Engineered Arts, Ameca, po raz pierwszy zaprezentowany został przed publicznością na targach Consumer Electronics Show (CES) 2022, czyli największych targach technologicznych na świecie.

Podczas wydarzenia duży tłum oglądał Amecę i wchodził w interakcję z robotem. Ameca może nie tylko odpowiadać na pytania gości nie bardziej kłopotliwe niż Alexa (oparta na chmurze usługa głosowa AI Amazon, dostępna na setkach milionów urządzeń), ale także odpowiadać na rozmowy za pomocą odpowiednio odtworzonych wyrażeń.Potrafi także słuchać „uszami” (bo w nich ma zaaplikowane mikrofony), przez co wie, gdzie spojrzeć (kamerami osadzonymi w oczach), aby odpowiedzieć. Działa na ten moment z minimalnym opóźnieniem (tzn. nie tak, jak robiłby to zdrowy człowiek), ale odpowiedzi są nie tylko rozbudowane, ale również formułowane w sposób, który pozwoliłby tej maszynie zaliczyć test Turinga!

Budowa robota Ameca

Ciało robota jest całkowicie metalowe i plastikowe, a jego twarz jest celowo pozbawiona płci. W głowie posiada aż 17 pojedynczych silników kontrolujących jego ruchy i mimikę. Pomimo realistycznych wyrazów na silikonowej twarzy, robot nadal nie jest w stanie chodzić. W planach rozwojowych jest dołożenie dolnych kończyn i dopracowanie pozostałych części już obecnych, tak aby finalnie wyposażony w około 100 niezależnych silników mógł rozpocząć podbój naszej cywilizacji.

Realistyczne roboty Mesmer

To nie pierwszy humanoidalny robot, który wypuściła firma Engineered Arts. Od czterech lat firma tworzy linię realistycznych robotów Mesmer. Oprócz firmy Ameca, firma Hanson Robotics z siedzibą w Hongkongu, zajmująca się inżynierią i robotyką, zaprojektowała i wypuściła w 2016 r. podobnego humanoidalnego robota, Sophię, który w 2017 r. został mianowanym pierwszym mistrzem innowacji Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, stając się pierwszym nie-człowiekiem, któremu przyznano nagrodę United!

W jakiej pracy sprawdzą się roboty przyszłości?

„Głównym przypadkiem użycia robota humanoidalnego jest obecnie rozrywka, komunikacja i interakcja z innymi ludźmi” – wyjaśnił w swoim filmie Morgan Roe, dyrektor operacyjny ds. sztuki inżynierskiej. „Ameca to szczyt tego, co możemy zrobić. Nie stworzyliśmy jej dokładnie tak jak człowieka, ale zaprojektowaliśmy ją tak, jak wyobrażamy sobie roboty przyszłości”.

Urządzenie to jest platformą badawczą, a nie samodzielnym produktem, ale firma przewiduje, że doprowadzi do wykorzystania robotów humanoidalnych w środowiskach usług publicznych, w tym jako terminale informacyjne na lotniskach.

Zobacz więcej informacji o nowinkach technologicznych na Consumer Electronics Show (CES) 2022

Więcej artykułów znajdziesz tutaj

Może Cię również zainteresować: