Home > Technologia > Czy czeka nas nowy, lepszy świat Metavers?

Czy czeka nas nowy, lepszy świat Metavers?

Metaverse

Czy już za niedługo przeniesiemy się z naszego świata w nowy, Metaverse? Nowa generacja internetu jest coraz bliżej nas i naszego jutra…

W roku 2021 Facebook zapowiedział, ze przeznaczy 50 mln dolarów na badania oraz współpracę z innymi firmami na budowanie Metaverse. Firma Marka Zuckerberga zmieniła nazwę na Meta, ponieważ chcieli podkreślić fakt, że zajmują się również innymi rzeczami – na przykład właśnie Metaverse.

Co to właściwie jest to całe Metaverse? Nowa gra? Nowy tik tok? Temat jest dość skomplikowany…

Lot na inną planetę, spotkanie w Paryżu za 10 minut chociaż jeszcze jesteśmy w Sydney, a wieczorem nowa wystawa sztuki od Vincenta van Gogha i to wszystko w jeden dzień? Brzmi jak film science-fiction, ale co jeśli nasza codzienność już za niedługo będzie tak wyglądać? Nie mówimy tu o powszechności lotów na inne planety, opatentowanie teleportu czy przywróceniu do życia ulubionych artystów… Mowa oczywiście o Metaverse, który to wszystko umożliwi w nowej wersji internetu.

Skąd pomysł na nazwę Metaverse?

Firmy technologiczne zaczerpnęły to pojęcie z książki Neal’a Stephenson’a pt. „Zamieć”. W książce głównie chodzi o to, że jej bohaterowie wcielają się w awatary, które istnieją w wirtualnym świecie, wchodząc tam ze sobą w interakcje, mimo, że świat rzeczywisty nadal istnieje.

Metaverse będzie zbudowany z niewyobrażalnej liczby trójwymiarowych wirtualnych przestrzeni, które będą się ze sobą łączyć. Miliony ludzi będzie miało możliwość interakcji między sobą oraz możliwość tworzenia zawartości tej wirtualnej przestrzeni, czyli prawie tak, jak w świecie rzeczywistym.

Mark Zuckerberg przedstawił plan do stworzenia nowej generacji internetu, czyli Metaverse. Prezes Meta zaprezentował rozwiązania, które posłużą do zaprojektowania tej wirtualnej przestrzeni.

Na odbywanie spotkań w wirtualnej przestrzeni posłuży nam platforma Horizon, która korzysta z możliwości gogli VR Oculus Quest oraz Presence Platform. Do spotkań biznesowych czy pracy home office w AR wykorzystane zostaną platformy Slack czy Dropboks. W planach jest również rozwinięcie aktywności fizycznych, które będą możliwe dzięki np. Active Pack – zestaw fitness, który będzie łączyć się z z Oculus Quest 2.

Nowa wirtualna przestrzeń życiowa

Zdaniem jednego z autorytetów tej dziedzinie Matthew’a Ball’a, aby mógł powstać nowy internet muszą zostać spełnione ważne warunki. Pierwszym jest oczywiście dużo bardziej wymagający sprzęt, bardziej niż np. dzisiejsze smartfony, mowa tu o m.in. goglach VR, okularach AR czy rękawicach haptycznych.

Drugim warunkiem powstania nowego internetu będzie nowa infrastuktura, która pozwolić ma na utrzymanie stałego połączenia między ogromnej ilości użytkowników. Według Matthew, Metaverse powstanie gdy zaczniemy tworzyć gry dla nawet milionów uczestników.

Kolejną ważną kwestią będzie ekonomia. Ekonomia umożliwiająca użytkownikom handel oraz tworzenie produktów, w sposób jak najprostszy. Eksperci twierdzą, że będzie to możliwe dzięki technologii blockchain i tokenach NFT. Metaverse również będzie potrzebować wirtualnych platform takich jak teraźniejsze, np. Facebook, YouTube czy TikTok. Zapewne będą one trójwymiarowe co umożliwi współtworzenie ich, tak jak realny świat.

Możliwość tworzenia zawartości przez użytkowania to z resztą jedno z najważniejszych założeń Metaverse. Tak, jak teraz miliony ludzi nagrywa krótkie filmiki na TikTok’a, tak samo będą mieć możliwość prostego i szybkiego budowania własnych światów, gier czy różnego rodzaju trójwymiarowych doświadczeń. Już teraz większość dzieci potrafi tworzyć gry w Roblox’ie bez większej wiedzy programistycznej i dzielić się nimi z innymi.

Z punktu Dziś do punktu Metaverse czyli droga do celu

Droga do powstania metaverse jest jeszcze daleka, ale już dużo firm inwestuje w jego powstawanie. Oprócz Marka Zuckerberga otwarcie o tworzeniu metaverse mówi m.in. Epic Games, czyli twórcy Fortnite. Mało prawdopodobne więc będzie zbudowanie Metaverse przez jedną firmę. Każda z wielkich korporacji ma coś innego do zaoferowania, ale żadna raczej nie będzie miała wszystkiego do stworzenia właśnie nowego internetu. Nie możemy być jednak pewni, że różne popularne marki nie będą tworzyć zamkniętych przestrzeni, np. tylko dla ich użytkowników.

Czy więc Metaverse będzie odskocznią w piękny, wręcz idealny świat od tego rzeczywistego, który teraz jest zakopany w samych kryzysach i konfliktach? Czy może po czasie zmienimy i ten piękny wirtualny świat w kolejne problemy? A może nauczymy się na błędach…Możemy być pewni, że czasy, gdy Metaverse będzie już powszechnym pojęciem szybko nadejdą.

Więcej artykułów…

Artykuły na Dev-academy…

Może Cię również zainteresować: