Home > Technologia > Rozszerzona rzeczywistość czyli zacieranie granic między dwoma światami.

Rozszerzona rzeczywistość czyli zacieranie granic między dwoma światami.

rzeczywistość rozszerzona

Rzeczywistość rozszerzona, bo tak właśnie nazywa się technologia, dzięki której na zarejestrowanym obrazie w czasie rzeczywistym nakładane są konkretne elementy – wirtualnie.

Wyobraźmy sobie, że między światem wirtualnym, a realnym nie ma żadnej granicy i łączą się w jedność… To dzieje się teraz!

Co dokładnie oznacza rozszerzona rzeczywistość?

Rozszerzona rzeczywistość (ang. augmented reality, AR) nazwa ta, znana jest już od 1990 roku.System łączący świat rzeczywisty z generowanym wirtualnie. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest, kreowana w czasie rzeczywistym, grafika 3D. Do aplikacji rozszerzonej rzeczywistości dostęp ma już niemalże każdy kto posiada przynajmniej smartfona.

Pierwsze postępy Augmented Reality spotkać możemy już praktycznie na każdym kroku i to we własnych urządzeniach mobilnych np:Chcesz kupić mebel, ale nie wiesz czy będzie pasować do wystroju? – Skorzystaj z aplikacji AR.Musisz zmierzyć dany przedmiot, a znów zagubiła się miarka? – Skorzystaj z miarki AR.Chcesz zobaczyć daną rasę psa u siebie w domu? – Skorzystaj z AR w wyszukiwarce Google.Zwykłe gry na smartfona Cię znudziły i potrzebujesz więcej wrażeń? – Skorzystaj z gier wykorzystujących AR.

Zastosowanie

Rozszerzona rzeczywistość ma zastosowanie nie tylko przy codziennych czynnościach, ale także w medycynie, co naprawdę może pomóc ludzkości.

W ostatnich latach jest ekspansywnie rozwijana i staje się coraz bardziej popularnym konceptem wśród przedsiębiorstw technologicznych. Stale rosnący popyt oraz ciągłe udoskonalanie technologii w najbliższej przyszłości mogą mieć istotny wpływ na wiele rozwiązań biznesowych i nie tylko.

Często wykorzystywane są okulary AR, które według niektórych mogą w przyszłości zastąpić teraźniejsze smartfony. Czemu akurat okulary? Dzięki nim mamy wolne ręce przez co nasza praca jest po prostu wydajniejsza. Na rynku jest już kilka dostępnych modeli, które są na próżno nazywane okularami AR. W rzeczywistości pełnoprawne urządzenia AR nadal są zbyt drogie i niepraktyczne, by mogły być dostępne dla masowego konsumenta. Mimo to, taka technologia istnieje i ma zastosowanie jako wygodna pomoc naukowa w medycynie, nauce inżynierii i wielu innych dziedzinach.

Rozszerzona rzeczywistość jest wykorzystywana w różnych obszarach m.in. w:

Medycynie – obrazowanie medyczne, lekarze mogą mieć dostęp do danych na temat struktury i czynności narządów wewnętrznych pacjenta;

Lotnictwie – instrumenty pokładowe pokazują pilotom ważne dane na temat ukształtowania terenu;

Motoryzacji – wyświetlanie kluczowych informacji lub obrazów np. z komputera pokładowego, radia lub systemu nawigacji na przedniej szybie samochodu lub motocykla;

Szkoleniach – AR zapewnia studentom niezbędne dane o specyficznych obiektach, nad którymi pracują;

Muzeach – wystawiony eksponat może być oznakowany informacjami takimi jak kontekst historyczny lub miejsce odkrycia artefaktu;

Marketingu – markery AR stosowane bywają w trakcie kampanii marketingowych;

Firmach produkcyjne/przemysłowe – eliminowanie błędów podczas montażu: monter używający okularów AR ma przed oczami wirtualną instrukcję, co minimalizuje w znacznym stopniu ryzyko pomyłki;

Rozwiązaniach nawigacyjnych – aplikacje służące do nawigowania oraz udzielania informacji w różnych budynkach (np. centra handlowe, czy lotniska). Użytkownicy mogą poruszać się po wyznaczonej trasie i postępować zgodnie ze wskazówkami pokazującymi się na wyświetlaczu w czasie rzeczywistym.

Oraz wiele, wiele innych…

Żadnych wad?

Jak będzie wyglądać kwestia ochrony prywatności, jeśli dojdzie do momentu gdzie AR umożliwi skan twarzy i możliwość dostępu do osobistych informacji?Nieuchronna komercjalizacja, bo wtedy idealnym miejscem na reklamę będzie właśnie obraz tuż przed naszymi oczami wyświetlany przy pomocy szkieł okularów.Brak uczucia głodu? Brak odczuwania doznań poprzez zmysły? Odbiorcy wybiorą atrakcyjniejszy świat na wyświetlaczu i przyjmą informacje zawarte w obrazach i dźwiękach jako swoje życie realne?

Przyszłość AR

Prace badawcze wielu firm zmierzają do miniaturyzacji sprzętu wykorzystywanego przez AR. Technologia rozszerzonej rzeczywistości ma szansę zdecydowanie zmienić pracę wielu firm np. przemysłowych. Niezbędnym elementem wdrażania AR w firmach będzie zakup okularów, tabletów i smartfonów z odpowiednimi aplikacjami, a także dostęp do narzędzi inżynierskich.

Czy jest to tylko kolejna technologia, która ma za zadanie ułatwienie nam codziennych czynności czy też podnieść prestiż firm, zoptymalizować pracę, pomóc przy nauce oraz odkrywaniu kolejnych niesamowitych rzeczy? Nim się obejrzymy rzeczywistość rozszerzona nie będzie dla nas niczym niezwykłym, tylko technologią która pomaga nam w codziennym życiu.

Więcej artykułów

Artykuły na Dev-academy.pl

Może Cię również zainteresować: