Home > Technologia > Język Python wady i zalety

Język Python wady i zalety

python anaconda

Prace nad rozwojem języka Python trwa od wczesnych lat 90tych i język ten z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Ankieta przeprowadzona przez pracowników StackOverflow pokazuje, że Python jest jednym z preferowanych i najszybciej rozwijającym się językiem programowania. Jak długo ten trend będzie sie utrzymywał? Wiele zależy od bilansu jaki znajdziemy w zaletach i wadach Pythona?

Zalety Python

Przyjazny dla początkujących programistów

Python to doskonała platforma dla początkujących programistów. Nawet osoby, które są zupełnymi nowicjuszami w kodowaniu i nie mają w tym doświadczenia, uważają go za przyjazny i łatwy do opanowania.

Wchodząc w szczegóły bardziej techniczne, język Python nie potrzebuje nawiasów klamrowych, aby zdefiniować bloki, jednakże wcięcia kodu są obowiązkowe, co pomaga w zwiększeniu czytelności kodu.

Elastyczny język z możliwością dodawania rozszerzeń

Python jest niezwykle elastyczny i można go rozszerzyć na inne języki. Programiści mogą pisać kod w C i C++ oraz budować nowe funkcje w języku dynamicznie typowanym.

Obszerny zestaw bibliotek

Sam Python po zainstalowaniu zawiera szeroki zestaw bibliotek, natomiast ich szersza lista dostępna jest Open Source w publicznych repozytoriach, które można łatwo zainstalować. Biblioteki zawierają kod do różnych celów, przykladowo do: generowania dokumentacji, wyrażeń regularnych, przeglądarek internetowych, testów, baz danych, manipulacji obrazami itp. Biblioteki eliminują potrzebę samodzielnego pisania całego, potrzebnego kodu .

Rozbudowana społeczność

Pythona może pochwalić się wieloma programistami, profesjonalistami i studentami działającymi na tej samej platformie, którzy tworzą zgraną społeczność pomagając sobie nawzajem podczas rozwiązywania problemów.

Wysoce skalowalny

Python jest językiem wysoce skalowalnym. Potwierdzają to aplikacje, takie jak: Instagram czy Pinterest.

IOT – internet rzeczy

Odkąd Python stanowi podstawę nowych platform, takich jak Raspberry Pi, jest odczytywany jako przyszłość dla Internetu Rzeczy (IOT – Internet of Things).

Python to sposób na połączenie języka programowania ze światem rzeczywistym. Dzięki Pythonowi i platformie komputerowej Raspberry Pi przyszłość IoT wygląda bardzo dobrze. Raspberry Pi to popularne urządzenie służące do integracji technologii IoT z aplikacjami w świecie rzeczywistym.

Uczenie maszynowe

Python to doskonały wybór, gdy potrzebujemy integracji projektów z algorytmami uczenia maszynowego. Projekty sieci Web, które wymagają Pythona, używają go, ponieważ zapewnia bogate biblioteki, ułatwiając programistom pracę z danymi.

Niezależność od platformy

Python jest przenośny, co oznacza, że ​​można go uruchomić na dowolnej platformie. Kodujemy raz i możemy uruchomić kod w na dowolnej platformie dla której dostępny jest interpreter Pythona. Ta zasada nazywa się to WORA (Write Once Run Anywhere). Ułatwia to programistom pracę z Pythonem, ponieważ nie muszą wprowadzać w nim zmian, jeśli chcą go uruchomić na innej platformie.

Wady Python

Chociaż Python jest językiem uniwersalnym i oferuje wiele korzyści, ma również pewne niedogodności czy też wady.

Wolniejszy niż języki kompilowane

W przeciwieństwie do języków kompilowanych takich jak C, C++, Java, C# i wiele innych, kompilator w Python nie pomoże nam wykryć pewnych błędów, więc musimy sami zadbać o odpowiednie testowanie kodu.

Python jest wolniejszy w porównaniu nawet z innymi niekompilowanymi językami, ponieważ wymaga dużej mocy obliczeniowej. Jest to kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przed wyborem Pythona.

Bezpieczeństwo

Python nie jest w 100% bezpieczny. Musimy podejmować niezbędne kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo kodu. Przydadzą się tutaj odpowiednie testy QA.

Środowisko pracy

Przed rozpoczęciem pracy z Pythonem użytkownik musi skonfigurować środowisko pracy. Podczas konfigurachi środowiska może pojawić się wiele problemów, co z pewnością niekorzystnie wpływa na pierwsze doświadczenia przyszłych programistów.

Więc musimy rozważyć czy nie lepiej byłoby wybrać IDE Pythona takie jak Jupyter, VS Code czy PyCharm.

Użycie pamięci i Garbage Collection

Język Python zużywa dużo zasobów pamięci, a wiadomo że akceptacja wysokiego zużycia pamięci powinna być mocno przemyślana podczas realizacji projektu. Uzycie liczenia referencyjnego w Garbage Collection co często może prowadzić do ryzyka utraty pamięci.

Wielowątkowość w Pythonie

Wielowątkowość w Pythonie nie jest do końca prawdziwą wielowątkowością ze względu na globalną blokadę interpretera (GIL). Model wielowątkowości w Pythonie nie ma wątków, które działają w tym samym czasie. Tutaj jeden wątek może jednocześnie przechowywać GIL, co wyraźnie sugeruje, że nie jest to dokładna wielowątkowość.

Programiści Pythona muszą używać innej implementacji Pythona, takiej jak Jython, IronPython, PyPy lub rozszerzenie C, aby osiągnąć prawdziwą wielowątkowość.

Aby dowiedzieć się więcej o Python zapraszamy na szkolenia.

Oficjalna strona Python

Może Cię również zainteresować: